Bolo raz jedno more... (2020)

O filme

animovaný film, PL/SK, plánovaná premiéra: 2020

Bolo raz Aralské more, štvrté najväčšie jazero na svete. Jeho tragédia sa začala s myšlienkou postaviť v jeho blízkosti bavlníkové plantáže. V očakávaní “bieleho zlata” sa vybudoval systém zavlažovacích kanálov. Rieky stratili silu, Aralské more začalo vysychať. Rybári stratili prácu, továrne naviazané na rybolov sa zvareli. Aj výskumná stanica na vývoj biologických zbraní, situovaná na jednom z ostrovov zmizla, pretože ostrovov už niet. Len púšť sa stále rozrastá a stáva sa väčšou a vačšou. A suché soľné kryštáliky sa ligotajú na pôvodnom dne mora.

Animovaný dokument režisérky Joanny Kozuch.

Projekt je realizovaný v koprodukcii s Anima-Pol (PL), Rozhlasom a televíziou Slovenska (SK) a TVP (PL). Realizáciu filmu podporil Audiovizuálny fond, Poľský filmový inštitút, grantový program Európskej únie Kreatívna Európa MEDIA, Lodžský filmový fond, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Bratislavský samosprávny krajom a Literárny fond vrámci programu Alfa.

Tvorcovia

Réžia: Joanna Kozuch
Scenár: Joanna Kozuch, Katarína Moláková
Konzultácia scenára: Phil Parker, Barbora Budinská
Producent: BFILM - Peter Badač
Koprducenti: Anima-Pol (PL) - Joanna Wendorff, TVP (PL), RTVS (SK)
Strih: Marek Šulík
Zvuk: Dušan Kozák

 

Joanna Kozuch

Joanna ukončila štúdium výtavrných umení na Univerzite v Poznani. Ako výtvarníčka a animátorka participovala na rôznych výstavách a spolupracovala aj na viacerých krátkometrážnych animovaných filmoch (Posledný autobus, Kamene). Taktiež vyučuje na katedre animovaného filmu na VŠMU v Bratislave, kde získala aj PhD. Jej filmový debut Fongopolis v roku 2014 vyhral Anča Slovak Award a Slnko v sieti pre najlepší animovaný film. Momentálne pracuje na novom filme Bolo raz more... 

Filmografia:

39 týždňov, 6 dní (krátky animovaný film, 2017)
Fongopolis (krátky animovaný film, 2013)
~ Slnko v sieti, najlepší animovaný film
Hra (krátky animovaný film, 2004)

 

Kontakty

Producent BFILM: Peter Badač - peter(at)bfilm.sk