brjm_webbanner

OUR FILM UNDER-THE-RADAR COMPETING FOR BEST ANIMATED SHORT AT OSCAR

Animovaný dokument režisérky Joanny Kozuch Bolo raz jedno more… sa po úspešnej medzinárodnej premiére v zahraničí vo francúzskom Clermont-Ferrand, kde získal Cenu študentskej poroty, kvalifikoval aj na cenu Americkej filmovej a televíznej akadémie – OSCAR v kategórií Najlepší krátky animovaný film.

Profesný web Cartoon Brew vytipoval 11 filmov, ktoré sa kvalifikovali na túto prestížnu cenu, medzi ktoré zaradil aj náš film Bolo raz jedno more… O 10 filmoch, ktoré sa skutočne kvalifikovali na toto ocenenie sa rozhodne v polovici decembra.

Celý zoznam vytipovaných filmov môžete nájsť tu.

Náš film sa predstavil na jeseň na niekoľkých festivaloch po celom svete, z ktorých si priniesol významné ocenenia. Získal ocenenie na festivale Animateka v slovinskej Ľubľani, Cenu divákov na poľskom festivale Etiuda i anima ako aj ocenenia pre najlepší krátky film na 8. Medzinárodnom festivale krátkych filmov SHORT FORM v Belehrade a na 38. MFF Ekofilm v Brne.

Bolo raz jedno more… je príbeh Aralského mora, štvrtého najväčšieho jazera na svete. Jeho tragédia sa začala s myšlienkou postaviť v jeho blízkosti bavlníkové plantáže. V očakávaní “bieleho zlata” sa vybudoval systém zavlažovacích kanálov. Rieky stratili silu, Aralské more začalo vysychať. Rybári stratili prácu, továrne naviazané na rybolov sa zvareli. Aj výskumná stanica na vývoj biologických zbraní, situovaná na jednom z ostrovov zmizla, pretože ostrovov už niet. Len púšť sa stále rozrastá a stáva sa väčšou a vačšou. A suché soľné kryštáliky sa ligotajú na pôvodnom dne mora.

Trailer k filmu nájdete tu.