amerikanka_banner

AMERIKÁNKA (2024)

Menu

O FILME

Vraciaš sa na svoje miesta. Na miesta, kde si vyrastal. Ostrasiaš sa. Potíš sa. Prehĺtaš. Nemôžeš sa vyhnúť spomienkam. Niektoré sú ako farebné obrazy. Niektoré sú ako údery päsťou. Decký domov za komunistov. Pestúni. Polepšovňa. A potom nežná. A sloboda, s ktorou nevieš naložiť. Stokrát si padol. Ale stokrát si opäť vstal. Nedostali ťa. Pretože si nebol sám. Mal si sám seba. A mal si nádej. Nádej, že jedného dňa utečieš do Ameriky. Kde na teba čaká tvoj otec. Amerikánka. Príbeh dievčaťa, ktoré prestalo utekať.

Film Viktora Tauša podľa scenára Davida Jařaba.

Projekt je realizovaný v koprodukcii s Heaven’s Gate (CZ), Barrandov Studio (CZ), K Swiss Film (CH) a TV Nova (CZ). Realizáciu filmu podporil Audiovizuálny fond, český Státní fond kinematografie, grantový program Európskej únie Kreatívna Európa MEDIA, Plzeňský kraj, Ústecký kraj, Karlovarský kraj. Slovenským distribútorom je spoločnosť Magicbox.

hraný, CZ/SK/CH, 2024, 105 min.

amerikanka_plagat
logo_sfk_150px
logo_avf_150px
logo_MEDIA_SK_150px
logo_plzenskykraj_150px
logo_usteckykraj

TRAILER

FESTIVALY A OCENENIA

Slovenská premiéra filmu sa uskutočnila 30.5.2024.

TVORCOVIA

Réžia: Viktor Tauš
Scenár: David Jařab
Námet:
Dramaturgia: 
Producenti: Heaven’s Gate  (CZ) – Viktor Tauš, BFILM (SK) – Peter Badač 
Výkonný producent: Michal Sikora
Kamera: Martin Douba
Architekt: Jan Kadlec
Kostýmová výtvarník: Jan Kadlec
Masky: Jana Dopitová 
VFX supervisor:
 
Strih: Alois Fišárek, Krzysztof Komander
Zvuk: Michał Fojcik
Hudba: Jan Prokeš

Hrajú: Pavla Beretová, Julie Šoucová, Klára Kitto, Lucie Žáčková, Klára Melíšková, Tomas Sean Pšenička, Magdaléna Borová, Vladimír Javorský, Zuzana Mauréry, Zuzana Kronerová, Nikola Trojánková 

VIKTOR TAUŠ

Viktor (1973) ešte počas štúdia na FAMU nakrútil inscenovaný dokumentárny film Eleanor Rigby z Malej Strany (1995), ktorý bol úspešne uvedený a ocenený na viacerých medzinárodných festivaloch. Nasledoval jeho prvý hraný film Kanárek, ktorý kritika označila za “najvýraznejší debut desaťročia” a za ktorý strihač Alois Fišárek získal Českého leva.

V rokoch 2004 – 2011 pracoval ako reklamný režisér a vytvoril viac ako 70 reklám (Renault, Vodafone, O2, GE Money Bank, Unilever, Nestlé a ďalšie). V roku 2007 založil produkčnú spoločnosť FogʼnʼDesire Films.

Jeho druhý celovečerný film Sněženky a machři po 25 letech bol uvedený v roku 2010. V Českej republike mal film druhú najvyššiu prvovíkendovú návštevnosť v novodobej histórii, stal sa najlegálnejšie stiahnutým filmom a následne mal pri televíznej premiére bezprecedentný 73% podiel na sledovanosti.

Ako producent sa podieľal na filme Dom slovenskej režisérky Zuzany Lilovej, ktorý bol ocenený na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale 2011.

viktor taus

Filmografia:

XXX

GALÉRIA

KONTAKTY

BFILM_cmyk_priesvitne

Producent
BFILM – Peter Badač
peter(at)bfilm.sk