brjm_webbanner

ÚSPEŠNÝ FESTIVALOVÝ ROK 2023 PRE BOLO RAZ JEDNO MORE… 

Animovaný dokument režisérky Joanny Kozuch Bolo raz jedno more… sa po úspešnej medzinárodnej premiére v zahraničí vo francúzskom Clermont-Ferrand, kde získal Cenu študentskej poroty, predstavil aj v roku 2023 na niekoľkých festivaloch po celom svete, z ktorých si priniesol významné ocenenia.

Získal cenu pre najlepší krátkometrážny animovaný film na festivale Ecozine Film Festival v Španielsku, cenu pre najlepší dokumentárny film na francúzskom festivale.  Festival Le Réel en vue, odkiaľ si odniesol aj Špeciálne uznanie mladých divákov. Cenu si odniesol aj z poľského festivalu O!PLA Animation Festival. 

Bolo raz jedno more… je príbeh Aralského mora, štvrtého najväčšieho jazera na svete. Jeho tragédia sa začala s myšlienkou postaviť v jeho blízkosti bavlníkové plantáže. V očakávaní “bieleho zlata” sa vybudoval systém zavlažovacích kanálov. Rieky stratili silu, Aralské more začalo vysychať. Rybári stratili prácu, továrne naviazané na rybolov sa zvareli. Aj výskumná stanica na vývoj biologických zbraní, situovaná na jednom z ostrovov zmizla, pretože ostrovov už niet. Len púšť sa stále rozrastá a stáva sa väčšou a vačšou. A suché soľné kryštáliky sa ligotajú na pôvodnom dne mora.

Trailer k filmu nájdete tu.