peniaze_banner

SVETOVÁ PREMIÉRA NAŠICH FILMOV NA FESTIVALE V LOCARNE

Prestížny švajčiarsky filmový festival v Locarne (3. – 13. 8. 2022) uvedie vo svetovej premiére dva filmy z našej produkcie. Filmy Svetlonoc a Peniaze a šťastie.

Hraný film Svetlonoc režisérky Terezy Nvotovej uvedie sekcia prvých a druhých dlhometrážnych filmovConcorso Cineasti del presente. Tridsiatnička Šarlota sa vracia do rodnej dediny hlboko v slovenských horách. Pred mnohými rokmi odtiaľto za nejasných okolností utiekla. Jej návrat v miestnych vzbudzuje podozrenie, po celý čas ju považovali za mŕtvu. Boja sa, že svojím príchodom prebudí bosorku, ktorá podľa legiend straší v okolitých lesoch.

Sekciu Pardi di domanicharakterizujú formálne inovatívne krátke a stredne dlhé filmy rozdelené do troch súťaží. Režisérske duo Ana Nedeljković a Nikola Majdak ml. zabojuje o ceny s animovaným filmom Peniaze a šťastie v súťaži Concorso internazionale. Film nadväzuje tematicky i technologicky na ich predchádzajúce diela Rabbitland (2013) a Untravel (2018). Škrečky žijú a pracujú v Škrečkolande, v perfektnom štáte s dokonalou ekonomikou. HDP neustále rastie, neexistuje nezamestnanosť a 100% obyvateľov sa vyhlasuje za šťastných. Samozrejme, rovnako ako pri každom pokuse vytvoriť perfektnú spoločnosť silou, aj svet škrečkov má svoju temnú stránku, ktorú postupne objavujeme v priebehu filmu… 

Víťazov festivalu spoznáme 13.8. na záverečnom ceremoniále.