svs_banner

TVOJAZEM VYHRALA SLNKO V SIETI PRE NAJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM

V sobotu 15. apríla 2023 sa v priestoroch Slovenského rozhlasu v Bratislave konalo slávnostné odovzdávanie Národných filmových cien Slnko v sieti za rok 2022, udeľovaných Slovenskou filmovou a televíznou akadémiou (SFTA). Cenu pre najlepší animovaný film si odniesol film z našej produkcie, animovaný film Tvojazem režiséra Petra Budinského. Po oceneniach za filmy Šarkan a Bolo raz jedno more… ide o tretie ocenenie pre našu spoločnosť v poradí.

Náš animovaný  film Tvojazem, ktorý rozpráva príbeh desaťročného Rikiho, jeho novej drzej kamarátky Emmy a opičieho generála Tidlinga, ktorí sa vydávajú na dobrodružnú cestu do Tvojazeme.

Ambiciózny celovečerný film sa okrem USA prezentoval na festivaloch v Chorvátsku, Švajčiarsku, Nemecku a Francúzsku a pracovalo na ňom viac ako pätnásť výtvarníkov a animátorov z celej Európy, od Írska po Českú republiku. Tvojazem tak vyniká prepracovaným výtvarným štýlom s detailnými pozadiami, ktoré evokujú epickú atmosféru videohier, tak príťažlivú pre mladých divákov, ktorí už hľadajú niečo viac ako “detskú” animáciu. Vizuálna koncepcia filmu vychádza zo stop-motion vizuálu, ktorý inšpiroval štylizáciu postáv a prostredia a vytvorenie textúr. Vizuálny koncept je však prenesený do digitálneho prostredia a film je animovaný ako klasický CGI 3D film. Jedinečnosť tejto technológie spočíva v použití herného enginu Unity pri finalizácii filmu a vykresľovaní.

Film vznikol v koprodukcii s plutoon (SK), The Pack (BE), BFILM.cz (CZ) a Rozhlas a televízia Slovenska (SK). Realizáciu filmu podporil Audiovizuálny fond, český Státní fond kinematografie, belgický fond screen.brussels, Ministerstvo kultúry SR, flámsky filmový fond VAF, grantový program Európskej únie Kreatívna Európa MEDIA a Bratislavský samosprávny kraj. Sales agentom filmu je spoločnosť Beta Film.

Zoznam všetkých ocenených Slnkom v sieti nájdete tu.